Ohjelma

Biennaalissa nähdään muun muassa mediataidetta, ympäristötaidetta ja installaatioita, jotka kaikki omalla tavallaan kommentoivat biennaalin teemaa ‘Maan tieto’. Kaikki teokset ovat nähtävissä myös biennaaliviikon jälkeen.

Kaikki Ke 10.6. To 11.6. Pe 12.6. La 13.6. Su 14.6.
Ke 10 Kesäkuuta
12:00

Alan Bulfin & Pii Anttila: Fidelity of Home

Alan Bulfinin ja Pii Anttilan teos Fidelity of Home avautuu yleisölle Nätteporin kirjaston aulassa 10.6. klo 12!
Ke 10 Kesäkuuta
13:00

Karoliina Niemelä & Pirjo Lempeä: Alku

Teoksen Alku idea on maailman synnyssä ja siinä miten kaikki sai alkunsa.
Ke 10 Kesäkuuta
16:00

Miia Kettunen: Landshapes

Landshapes rakentuu Iin Haminan Keskuspuistoon osana Art Ii Biennaalia 2020.
To 11 Kesäkuuta
09:00

Alan Bulfin & Pii Anttila: Fidelity of Home

Alan Bulfinin ja Pii Anttilan teos Fidelity of Home on avoinna yleisölle Nätteporin kirjaston aulassa 4.7. saakka.
To 11 Kesäkuuta
11:00

Johanna Ruotsalainen & Simi Susanna Ruotsalainen: I Am a Living Being | Anne Yoncha: Re:Peat III

Taidekeskus KulttuuriKauppilassa nähdään kesäkuussa Johanna Ruotsalaisen ja Simi Susanna Ruotsalaisen videoinstallaatio I Am a Living Being sekä Anne Yonchan teoksia sarjasta Re:Peat III.
To 11 Kesäkuuta
12:00

Iin taidekoulu: Maan Tarinat

Iin taidekoulu on yhteistyössä Taidekeskus KulttuuriKauppilan kanssa työstänyt tänä keväänä yhteisöllistä taideprojektia aiheenaan Maan Tarinat.
To 11 Kesäkuuta
13:00

Karoliina Niemelä & Pirjo Lempeä: Alku

Teoksen Alku idea on maailman synnyssä ja siinä miten kaikki sai alkunsa.
To 11 Kesäkuuta
14:00

Iin taidekoulu: Maan Tarinat

Iin taidekoulu on yhteistyössä Taidekeskus KulttuuriKauppilan kanssa työstänyt tänä keväänä yhteisöllistä taideprojektia aiheenaan Maan Tarinat.
To 11 Kesäkuuta
18:00

Paula Suominen: Kummalliset Kukat

Iin Suvantolan Lähde! -puistoon sijoittuva Paula Suomisen teos Kummalliset Kukat on kolmen mosaiikkiveistoksen kokonaisuus, joka ilmentää kasvien elinvoimaa, selviytymistä ja sopeutumista.
To 11 Kesäkuuta
18:30

Pia Hentunen: Näkymättömät ötökät

Näkymättömät ötökät on sarja Iin Lähde! -puistoon levittäytyviä veistoksia, jotka esittävät pohjoiselle tyypillisiä hyönteisiä.
Pe 12 Kesäkuuta
09:00

Alan Bulfin & Pii Anttila: Fidelity of Home

Alan Bulfinin ja Pii Anttilan teos Fidelity of Home on avoinna yleisölle Nätteporin kirjaston aulassa 4.7. saakka.
Pe 12 Kesäkuuta
10:00

Alan Bulfin & Pii Anttila: Fidelity of Home | Scoby -työpaja

Avoimessa työpajassa tutustutaan scoby-sieneen.
Pe 12 Kesäkuuta
11:00

Johanna Ruotsalainen & Simi Susanna Ruotsalainen: I Am a Living Being | Anne Yoncha: Re:Peat III

Taidekeskus KulttuuriKauppilassa nähdään kesäkuussa Johanna Ruotsalaisen ja Simi Susanna Ruotsalaisen videoinstallaatio I Am a Living Being sekä Anne Yonchan teoksia sarjasta Re:Peat III.
Pe 12 Kesäkuuta
14:00

Miia Kettunen: Landshapes

Landshapes rakentuu Iin Haminan Keskuspuistoon osana Art Ii Biennaalia 2020.
La 13 Kesäkuuta
11:00

Johanna Ruotsalainen & Simi Susanna Ruotsalainen: I Am a Living Being | Anne Yoncha: Re:Peat III

Taidekeskus KulttuuriKauppilassa nähdään kesäkuussa Johanna Ruotsalaisen ja Simi Susanna Ruotsalaisen videoinstallaatio I Am a Living Being sekä Anne Yonchan teoksia sarjasta Re:Peat III.
La 13 Kesäkuuta
11:00

Marja Haapakangas & Maria Laitila: Seusuo

Biennaalissa nykytanssivideosta Seusuo nähdään installaatio, joka luo hiljaisen keskustelun videon ja teollisen lattialle asetetun turpeen välille.
La 13 Kesäkuuta
12:00

Karoliina Niemelä & Pirjo Lempeä: Alku

Teoksen Alku idea on maailman synnyssä ja siinä miten kaikki sai alkunsa.
La 13 Kesäkuuta
14:00

Iin taidekoulu: Maan Tarinat

Iin taidekoulu on yhteistyössä Taidekeskus KulttuuriKauppilan kanssa työstänyt tänä keväänä yhteisöllistä taideprojektia aiheenaan Maan Tarinat.
La 13 Kesäkuuta
16:00

Tiina Vehkaperä: Massamuisti

Massamuisti on ympäristötaideteos, joka kaivautuu Iin ympäristötaidepuiston maaperään.
Su 14 Kesäkuuta
11:00

Tiina Vehkaperä: Massamuisti

Massamuisti on ympäristötaideteos, joka kaivautuu Iin ympäristötaidepuiston maaperään. The artwork is open to public the entire summer from 13 July onwards!
Su 14 Kesäkuuta
11:00

Miia Kettunen: Landshapes

Landshapes rakentuu Iin Haminan Keskuspuistoon osana Art Ii Biennaalia ja on avoinna yleisölle koko kesän!
Su 14 Kesäkuuta
11:00

Johanna Ruotsalainen & Simi Susanna Ruotsalainen: I Am a Living Being | Anne Yoncha: Re:Peat III

Johanna Ruotsalaisen ja Simi Susanna Ruotsalaisen videoinstallaatio I Am a Living Being sekä Anne Yonchan teoksia sarjasta Re:Peat III nähtävillä KulttuuriKauppilassa 4.7. saakka.
Su 14 Kesäkuuta
11:00

Iin taidekoulu: Maan Tarinat

Iin taidekoulu on yhteistyössä Taidekeskus KulttuuriKauppilan kanssa työstänyt tänä keväänä yhteisöllistä taideprojektia aiheenaan Maan Tarinat.
Su 14 Kesäkuuta
11:00

Paula Suominen: Kummalliset Kukat

Kummalliset Kukat on kolmen mosaiikkiveistoksen kokonaisuus, joka ilmentää kasvien elinvoimaa, selviytymistä ja sopeutumista. Teos on nähtävillä ympärivuotisesti 11.6. alkaen!
Su 14 Kesäkuuta
11:00

Karoliina Niemelä & Pirjo Lempeä: Alku

Teos avoinna yleisölle Kuivaniemen Pakinnokalla 13.6. alkaen koko kesän!
Su 14 Kesäkuuta
11:00

Pia Hentunen: Näkymättömät ötökät

Näkymättömät ötökät on sarja Iin Lähde! -puistoon levittäytyviä veistoksia, jotka esittävät pohjoiselle tyypillisiä hyönteisiä. Teos avoinna yleisölle 11.6. alkaen koko kesän!
Su 14 Kesäkuuta
11:00

Marja Haapakangas & Maria Laitila: Seusuo

Installaatio Seusuo nähtävillä Villa Kauppilassa 4.7. saakka!
Su 14 Kesäkuuta
14:00

Opastettu kierros

Art Ii Biennaalin 2020 teoksille järjestetään opastettu kävelykierros sunnuntaina 14.6. klo 14!
Su 14 Kesäkuuta
17:00

Kuraattorikeskustelu

Maria Huhmarniemi ja Ekaterina Sharova ovat läsnä Art Ii Biennaalissa tänä vuonna ainoastaan virtuaalisesti. Kuraattoreiden kanssa järjestetään netin välityksellä keskustelutilaisuus sunnuntaina 14.6. klo 17.

Art Ii Biennaali 2020

1.Alan Bulfin & Pii Anttila: Fidelity of Home | 10.6.–4.7.2020 (Nättepori)

2.Miia Kettunen: Landshapes (Keskuspuisto)

3.Tiina Vehkaperä: Massamuisti  (Ympäristötaidepuisto)

4.Anne Yoncha: Re:Peat III

    Johanna Ruotsalainen & Simi Ruotsalainen: I Am a Living Being

    Iin taidekoulu: Maan Tarinat

  11.6.–4.7.2020 (KulttuuriKauppila)

5. Marja Haapakangas & Maria Laitila: Seusuo | 13.6.–4.7.2020 (Villa Kauppila)

6. Paula Suominen: Kummalliset Kukat

    Pia Hentunen: Näkymättömät ötökät

     (Lähde! –puisto, Suvantolantie 5)

7. Karoliina Niemelä & Pirjo Lempeä: Alku (Pakinnokka, Kuivaniemi)

Oikeudet muutoksiin pidätetään. Muutokset ohjelmaan mahdollisia.